Strona główna Polskie Dni Montessori w murach Uniwersytetu Ignatianum Krakowie
Polskie Dni Montessori w murach Uniwersytetu Ignatianum Krakowie
Wydział Pedagogiczny UIK jest współorganizatorem XI edycji Konferencji z cyklu Polskie Dni Montessori, która odbędzie się 6-8 czerwca 2025. Podczas konferencji będziemy się koncentrować na zagadnieniu sformułowanym w tytule „Inkluzja versus ekskluzja. Przykład pedagogiki Marii Montessori”. Będzie to też okazja do świętowania jubileuszu 30-lecia Przedszkola Integracyjnego Montessori w Krakowie, z którym związana jest również kadra pracująca na Uniwersytecie Ignatianum.
Kilka słów o przedszkolu na ul. Prochowej w Krakowie
Przedszkole powstało dzięki nawiązaniu w 1978 roku współpracy dr Marii Drewniak z niemieckim pediatrą profesorem Theodorem Hellbruegge, który w roku akademickim 1994/1995 wygłosił wykład dla studentów na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (obecnie UIK) na temat pedagogiki leczniczej opartej na metodzie Montessori. Zmieniająca się w Polsce sytuacja polityczna pozwalała w tym czasie na otwieranie niepublicznych placówek i wprowadzania alternatywnych metod do pracy z dziećmi. Zainspirowana słowami Profesora Hellbrueggego, postanowiłam poznać metodę Montessori i jako studentka piątego roku zostałam zatrudniona w owym ośrodku. Przez pięć miesięcy miałam okazję obserwować pracę kilku terapeutek z dziećmi z orzeczeniami o niepełnosprawności i uczyć się od nich innego podejścia. Było to cenne dla dalszych moich aktywności, w tym również naukowych. W roku szkolnym 1995/1996 razem z Elżbietą Zabiegaj (obecną dyrektorką przedszkola) rozpoczęłyśmy pracę jako nauczycielki pierwszego w Polsce przedszkola integracyjnego opartego na metodzie Montessori i zasadach pedagogiki leczniczej. Obecnie w przedszkolu pracuje kilka Absolwentek Ignatianum, a niektóre z nich zasilają również kadrę akademicką UIK (mgr Anna Malina i mgr Magda Utrata), dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami i studentkami pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w zakresie metody Montessori. W związku z tym jubileusz 30-lecia Przedszkola na Prochowej jest też jubileuszem UIK.
Cele konferencji
Maria Montessori w „Umyśle dziecka” (2021, s. 162) pisze takie słowa:
„Chcemy wspierać samodzielny rozwój człowieka w przeznaczonym na ten cel czasie i dać mu możliwość podźwignięcia się ku wyższemu dobru. Społeczeństwo zbudowało mury i bariery. Nowa edukacja musi je zburzyć i odsłonić bezkresny horyzont”.
Podczas konferencji planowane są wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne, których celami są:
1. Kontynuacja dyskusji nad głównym przesłaniem pedagogicznym M. Montessori na temat edukacji rozumianej jako wspieranie rozwoju DZIECKA-CZŁOWIEKA z jego potencjałem/zasobami/możliwościami.
2. Pochylenie się nad zagadnieniem INKLUZJI jako procesu, który polega na usuwaniu przeszkód ograniczających lub uniemożliwiających obecność, uczestnictwo i osiągnięcie sukcesu oraz dobrostanu w odniesieniu do myśli pedagogicznej Montessori.
3. Zaproponowanie rozwiązań edukacyjnych, mających na celu skupienie się na mocnych stronach każdego DZIECKA-CZŁOWIEKA, odkrywanie różnorodności jako wartości, kształtowanie szacunku do siebie, drugiego człowieka i otwarcia na świat.
4. Podzielenie się doświadczeniami związanymi z INKLUZJĄ (zaletami, korzyściami, możliwościami oraz wadami i trudnościami) w (przed)szkolnej rzeczywistości oraz EKSKLUZJĄ – rozumianą jako proces wykluczania społecznego, kulturowego, i in.
5. Odniesienie współczesnych rozwiązań edukacji inkluzyjnej w Polsce i za granicą do koncepcji pedagogicznej M. Montessori jako pedagogiki inkluzyjnej, na przykład:
- poglądy na temat holistycznego rozwoju człowieka,
- otoczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwojowych dziecka,
- postawa nauczyciela,
- rozwiązania metodyczne w grupach integracyjnych,
- wychowanie kosmiczne,
- edukacja religijna, itp.
6. Dyskusja nad możliwościami i barierami (fizycznymi, psychicznymi i społecznymi) inkluzji dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów w codziennym życiu. Wymiana doświadczeń odnośnie koncepcji i organizacji pracy edukacyjnej w placówkach Montessori nakierowanych na szeroko rozumianą inkluzję (m.in. architektura budynku, pomoce rozwojowe Montessori praca wolna, lekcje rozwojowe).
7. Prezentacja doświadczeń dotyczących inkluzji w edukacji dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
8. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami między nauczycielami różnych placówek montessoriańskich (żłobek, przedszkole, wszystkie szczeble edukacji szkolnej i pozaszkolnej, seniorzy) poprzez zaprezentowanie autorskich pomocy montessoriańskich i lekcji rozwojowych wspierających rozwój dziecka-człowieka.
9. Z uwagi na Jubileusz 30-lecia Przedszkola Integracyjnego w Krakowie – prezentacja genezy, historii i działalności przedszkola.
10. Podkreślenie znaczenia i korzyści przynależności do Polskiego Stowarzyszenia Montessori – najstarszej organizacji tego typu w Polsce.
11. Inspirowanie i motywowanie pedagogów i sympatyków pedagogiki M. Montessori do dalszego poszukiwania nowych myśli, treści i rozwiązań metodycznych w bogatej i jeszcze nieodkrytej do końca myśli M. Montessori, pedagoga, nauczycielki dzieci i dorosłych.
12. Zacieśnienie i nawiązanie kontaktów w środowisku montessoriańskim.
W imieniu organizatorów – Polskiego Stowarzyszenia Montessori i Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Warsztatowców, którzy chcą podzielić się swoim doświadczeniem do zgłaszania swoich propozycji.
Zgłoszenia tematów warsztatów należy przesłać do dnia 31 stycznia 2025 r.
Po tym terminie organizatorzy dokonają wyboru zaproponowanych tematów. Osoby, które zostaną zaproszone do przeprowadzenia warsztatu/grupy dyskusyjnej zostaną zwolnione z opłaty konferencyjnej. Zwolnienie dotyczy prowadzenia warsztatu /grupy dyskusyjnej/panelu( każdy 90 min.) przez jedną osobę, dwukrotnie w czasie konferencji.
W celu przesłania swojej propozycji warsztatów należy wypełnić poniższą kartę (wszystkie pola) i przesłać na adres: sekretarz@montessori-centrum.pl
Imię, nazwisko: ..………........................………………………………………………………………….................... Reprezentowana placówka/instytucja: ..........................................………………………………………… Kontakt: e-mail ..............………………..........…………….., tel. ...........…...........…………………………...... Przynależność do Polskiego Stowarzyszenia Montessori: Tak Nie -Temat warsztatu/grupy dyskusyjnej, grupy dyskusyjnej: -Cel zajęć: -Do kogo skierowany jest warsztat/grupa dyskusyjna (proszę podkreślić): · dla osób zaczynających interesować się pedagogiką Marii Montessori, nie posiadających przygotowania do pracy montessoriańskiej · dla osób po kursach Montessori, czynnie pracujących z dziećmi · dla rodziców · dla wszystkich zainteresowanych osób · inny odbiorca (kto?) .......................................................................…………………………….. -Krótki opis (8 - 10 zdań): -Max. liczba uczestników: -Jak ma być zaaranżowana sala? -Co będzie potrzebne ze strony organizatora? (komputer/laptop, rzutnik, itp.) -Inne uwagi osoby prowadzącej warsztat:
|
Bliższych informacji udziela: Anna Głowacka - sekretarz PSM sekretarz@montessori-centrum.pl Tel: 880 -972-820 lub Małgorzata Miksza – prezes PSM prezes@montessori-centrum.pl tel: 796-822-369
Kolejne komunikaty na temat PDM będą zamieszczane na stronie Polskich Dni Montessori, Facebook-u oraz na stronie uczelni UIK.
Serdecznie zapraszamy